Uhlí, důležité palivo a zdroj energie po celém světě, se v ČR podílí na výrobě elektřiny asi z poloviny. Používá se ale i k vytápění, ohřevu vody a široké uplatnění nachází v chemickém průmyslu. Jeho zpracování je technologicky náročným procesem, který začíná v dole.
Kde se těží uhlí?
Těží se převážně dvěma způsoby – povrchovou a hlubinnou těžbou. Jak už název napovídá, povrchová těžba se používá v místech, kde je uhlí blízko povrchu. Naopak k hlubinné se přiklání v případech, kdy se ložiska nacházejí hluboko pod zemí. Vytěžená surovina se využívá jako zdroj energie (uhelné elektrárny, domácí kotle) nebo se dále zpracovává. Hlavními oblastmi těžby jsou Čína, USA, Indie, Austrálie a Rusko. V ČR se těží černé uhlí na Karvinsku a hnědé na Mostecku a Sokolovsku.
Jak a kde se zpracovává uhlí?
Po vytěžení následuje proces úpravy a čištění v úpravně uhlí. Uhlí je namleto, zbaveno nečistot a nežádoucích příměsí, případně vypráno a vysušeno. Součástí procesu je i třídění podle velikosti zrn. Takto zušlechtěné uhlí je připravené k dalšímu použití. Další zpracování probíhá nejčastěji formou pyrolýzy nebo také karbonizace, při níž dochází k zahřívání při vysokých teplotách a bez přístupu vzduchu. Tímto způsobem se vyrábí koks, uhelný dehet a karbonizační plyn.
Zdroj: Freepik
K čemu se uhlí používá?
Jako první napadne každého výroba elektřiny a vytápění. Své využití má v metalurgickém průmyslu, a to zejména při výrobě oceli. Uhlí je také základem pro výrobu koksu, který je potřebný při výrobě železa. Význam uhelného dehtu se výrazně snížil spolu s rozšířením a rozvojem petrochemického průmyslu. A karbonizační plyn se zpracovává na svítiplyn, který se dříve používal ke svícení a vaření. Dnes už je nahrazen bezpečnějším zemním plynem. Svítiplyn nachází současné využití spíše v chemických provozech.
Jaké jsou ekologické dopady?
Používání uhlí má významný dopad na životní prostředí. Při spalování se uvolňují oxid uhličitý a siřičitý, které mají za následek kyselé deště. Emise z uhelných elektráren škodí nejen v místech, kde se zpracovává uhlí, ale jsou jedním z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování vůbec. Jejich negativní dopady na ovzduší se daří jen pomalu a poměrně nákladnou cestou snižovat. V současnosti se proto klade důraz na vývoj technologií pro čistější spalování a na hledání obnovitelných zdrojů energie.
Co zpracování uhlí v budoucnosti?
Zpracování uhlí je primárně zaměřeno na zvýšení jeho energetické hodnoty a snížení obsahu nečistot. Způsob zpracování uhlí je potom závislý na kvalitě, druhu a zamýšleném použití. Navzdory všem ekologickým snahám se uhlí v blízké budoucnosti nezbavíme, ale závislost na něm nepochybně klesat bude. Jeho potřeba je obrovská, obzvláště v rozvojových zemích. Navíc jeho zásoby jsou větší než například u ropy. Proto je třeba nadále investovat do vývoje v souvislosti s jeho čistějším a efektivnějším využitím.